MENU

Płyny wypełniające w manometrach – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Manometry to istotne urządzenia w systemach pneumatycznych, hydraulicznych oraz wszelkiego rodzaju innych instalacjach, których zadaniem jest kontrolowanie skoków ciśnienia w układach ciśnieniowych. Każdy manometr wypełniony jest odpowiednią cieczą, która odgrywa ważną funkcję dla prawidłowego działania urządzenia.


Rola manometru


Manometry są odpowiedzialne za w miarę precyzyjne sygnalizowanie skoków ciśnień w różnego typu instalacjach, w których znajduje się medium o znacznie wyższym ciśnieniu niż atmosferyczne. Są to urządzenia, bez których nie mogłaby się obyć żadna instalacja pneumatyczna oraz hydrauliczna.


Płyn ochronny


Każdy manometr jest wypełniony cieczą, dzięki czemu może on być wykorzystywany w instalacjach z dużym obciążeniem dynamicznych uderzeń mechanicznych oraz drgań. Ciecz pozwala na skuteczne tłumienie wszelkich powstających drgań oraz umożliwia odciążenie najważniejszych mechanicznych elementów manometru. Medium znajdujące się w manometrach nie wypełnia ich obudowy w stu procentach (zazwyczaj 80-90%), ponieważ ciecz wypełniająca zazwyczaj absorbuje dodatkową wodę, przez co odpowiednio się rozszerza. Dlatego też w obudowie manometru musi znajdować się odpowiednia ilość miejsca dla takiego rozszerzenia, aby nie dochodziło do wycieków płynu z obudowy.


Manometry z różnymi cieczami wypełniającymi


W manometrach, jako ciecze wypełniające, najczęściej stosuje się mieszaniny wody oraz gliceryny, a także oleje silnikowe. Mieszanka wody i gliceryny może być wykorzystywana w większości zastosowań oraz przy dużej rozpiętości temperatury otoczenia. Woda z gliceryną najlepiej sprawdza się w niskich zakresach ciśnienia, głównie ze względu na niewielką gęstość mieszanki oraz wynikający z tego mały opór na elemencie ciśnieniowym. Z kolei oleje silnikowe doskonale sprawdzają się w manometrach, które są narażone na działanie zarówno bardzo wysokich ( nawet +60 stopni Celsjusza), jak i bardzo niskich (nawet poniżej -20 stopni Celsjusza) temperatur.


Odchylenia od normy


Ciecz wypełniająca manometry nie tylko tłumi drgania, uderzenia oraz chroni elementy urządzenia, ale również zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju usterek w mechanizmie oraz minimalizuje tzw. zmęczenie metalu. Płyn wypełniający pozwala także ograniczyć wychylanie się wskazówki, nawet w momencie bardzo silnych drgań. Umożliwia to prawidłowe odczytanie wartości ciśnienia na manometrze.


Jak więc widać, ciecz wypełniająca pełni bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy każdego manometru. Bez jej udziału w całym procesie nie byłoby możliwe skuteczne odczytywanie pomiarów ciśnienia z instalacji.

 

08 stycznia 2018

BLOG

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.